ABD, Güney Kore ve Japonya, Kripto Para Toplantısı Yaptı!

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve Japonya’dan ulusal güvenlik yetkilileri, Kuzey Kore’nin kripto para hırsızlıklarına karışması ve kitle imha silahları (KİS) programlarını desteklemek için yasadışı fonları kullanmasıyla ilgili artan endişeleri ele almak üzere bir araya geldi. Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen üst düzey toplantıya ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Kore Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Danışmanı Cho Tae-Yong ve Japonya Ulusal Güvenlik Danışmanı Takeo Akiba gibi kilit isimler katıldı.

Kripto para faaliyetlerine karşı üçlü girişim

Ulusal Güvenlik Danışmanları bölgesel krizlerin ele alınmasını ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) devam eden silah programlarına karşı koymayı amaçlayan çeşitli üçlü girişimleri görüştü ve bu girişimlerdeki ilerlemeyi gözden geçirdi. Bu girişimler arasında bölgesel krizler konusunda istişarede bulunma, balistik füze savunma verilerinin paylaşımı ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin yasadışı kitle imha silahı çalışmalarını finanse etmek için kripto para birimini kullanmasına yanıt vermek için ortak çabalar yer aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada yetkililer, Kuzey Kore’nin kripto ile ilgili faaliyetlerinin ele alınmasında işbirliğinin önemini vurguladılar. Odak noktası, çeşitli kripto projelerinden milyarlarca doların çalınmasına kadar uzanırken, geçen yıl Axie Infinity’nin Ronin Köprüsü’nden 600 milyon doların üzerinde para çaldığı iddia edilen Kuzey Kore ile bağlantılı bir bilgisayar korsanlığı kuruluşu olan Lazarus Group’tan özellikle bahsedildi.

OFAC, Kuzey Koreli hackerlara karşı harekete geçiyor

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), kripto paralarla ilgili suçlara karışan Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarına karşı kararlı adımlar attı. OFAC, DPRK hackerları tarafından çalınan fonları aklamak için kullanıldığına inanılan çok sayıda miksere yaptırım uyguladı. Özellikle geçen hafta OFAC, Sinbad mikseriyle ilişkili iki kripto adresini yaptırım listesine ekledi.

OFAC’ın önlemleri arasında çeşitli cüzdan adreslerinin ve kişilerin küresel finans sisteminden yasaklanması da yer alıyor. Yaptırımlar, bu kuruluşların Kuzey Kore’nin silah programı için fon aklama çabalarını desteklediği iddialarına yanıt niteliğinde. Özellikle, gizlilik aracı Tornado Cash ve geliştiricileri, karıştırma hizmetinden geçtiği iddia edilen 100 milyon dolardan fazla çalıntı kripto ile önemli bir incelemeyle karşı karşıya kaldı.

Küresel hamleler dikkat çekiyor

ABD, Güney Kore ve Japonya’nın ortak çabaları, DPRK’nın kripto alanındaki yasadışı faaliyetleriyle mücadele konusundaki küresel kararlılığın altını çiziyor. Ülkeler üçlü girişimler üzerinde işbirliği yaptıkça ve Kuzey Kore’nin kripto hırsızlıklarını engellemek için yaptırımlar uyguladıkça, uluslararası toplum kripto para birimi ve ulusal güvenliğin kesişimini ele alma ihtiyacı hakkında net bir mesaj gönderiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir