Araştırmacı Uyardı: Bitcoin Tehlikede! Bir Hamle Kadar Uzaktayız

Bugün, popüler bir araştırmacı, Bitcoin (BTC) hakkında bazı problemlere işaret etti. Analist, Bitcoin’deki büyük problemden “bir hamle kadar uzakta” olduğumuzu ifade etti. İşte detaylar…

Araştırmacıdan Bitcoin uyarısı

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i (BTC) tasarladığında, güvenliğini Proof-Of-Work (PoW) adı verilen bir mutabakat mekanizmasına dayandırdı. Bununla birlikte, fikir birliği merkezsizliğinin mevcut durumu göz önüne alındığında, Bitcoin’in güvenliği tehlikede olabilir. En azından, kripto araştırmacısı Chris Blec’in 14 Aralık’ta X’te yayınlanan bir gönderiye göre düşündüğü şey bu. Blec, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bu iyi bir grafik değil. 2 madencilik havuzu (her ikisi de tüm madencileri KYC’ye zorluyor) Bitcoin hash rate’inin %55’ini oluşturuyor. Bitcoin için bazı büyük sorunlardan bir satranç hamlesi uzakta olabiliriz. Ancak daha da kötüsü, kimsenin bu konuda gerçekten konuşmak istememesi. Aciliyet nerede?

Söz konusu grafikte Foundry USA ve AntPool’un her birinin Bitcoin’in küresel hashrate’inin %27,6’sına sahip olduğu görülmektedir. Her iki Bitcoin madencilik havuzu da blok keşfini ve dolayısıyla kârlarını artırmayı amaçlayan Bitcoin madencilik şirketlerinin kooperatifleridir. Chris Blec, Bitcoin’in konsensüsü üzerinde iki havuzun endişe verici hakimiyetine işaret etmenin ötesinde, topluma bu sorunla ilgili farkındalık eksikliği konusunda da çağrıda bulunuyor. Şimdiye kadar Bitcoin madenciliği hakkında birkaç rapor ortaya çıkmıştı.

Madencilik havuzu neden merkezileşmemeli?

Bugün olduğu gibi, Bitcoin madencilik havuzları, havuzun koordinatöründe merkezi olarak çalışır. Blok şablonunu oluşturan (mempool’daki işlemleri ekleyerek), istenmeyen işlemleri filtreleyen, madencilerinin hashrate’ini kullanarak bir sonraki bloğu keşfeden, çıkarılan bloğu ağa yayınlayan, madencilik ödülünü toplayan ve madencilere orantılı olarak dağıtan koordinatördür.

Dolayısıyla, Bitcoin’in güvenliğini doğrudan etkileyen ilgili eylemleri gerçekleştiren bu tek varlıktır. Son zamanlarda, madencilik havuzlarının keyfi olarak belirli durumlarda madencilerine ödeme yapmamaya karar verdiklerini gördük. Özellikle F2Pool ve AntPool – her ikisi de küresel blok keşif oranının sırasıyla %8,8 ve %27,6’sına sahipti. Bir başka olayda, yeni oluşturulan bir Bitcoin madencilik havuzu da gizlilikle ilgili BTC işlemlerini kasıtlı olarak filtrelemekle suçlandı.

Bu olaylar neye işaret ediyor?

Esasen bu olaylar, merkezi olmayan havuz tabanlı bir konsensüse sahip olmanın önemini kanıtlamaktadır. Dahası, bir Bitcoin Core geliştiricisi BTC işlemlerinin güvenli kabul edilmesi için neden iki saat beklenmesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca mevcut düşük merkeziyetsizlik durumundan da etkilenmekte. Her şey göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin’in değer önerisi doğrudan güvenlik ve merkeziyetsizlik ile ilgilidir. Ağın mevcut durumunun, piyasanın lider kripto para biriminin değerine ilişkin algısına müdahale etmesi mümkündür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x