Öğretmenlerin ürettiği öğretim materyalleri EBA’da

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) tarafından, EBA’nın dijital ve eğitsel içeriklerinin zenginleştirilmesi kapsamında Bakanlık kaynakları ve öğretmenleri tarafından üretilen yeni öğretim materyalleri yayımlandı. Öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik sınıf içi ve dışı kullanım senaryolarını destekleyen öğretim materyallerinin üretimi öncelikle 1’inci sınıftan 8’inci sınıfa kadar okutulan zorunlu dersler için başladı. Öğretim materyalleri; öğretim programlarıyla uyumlu, öğretim tasarım ilke ve yöntemlerine uygun, temiz tasarımlı ve erişilebilirlik standartlarını sağlayan etkileşimli içerikler olarak yer aldı.

91 ÖĞRETMEN GÖREV ALDI
MEB’den yapılan açıklamaya göre, hazırlanan öğretim materyallerinin üretiminde ilk etapta, merkezden 25 ve uzaktan 66 olmak üzere 91 öğretmen görev aldı. Görevlendirilen öğretmenlerle 15 ekip hâlinde içerik üretimi yapıldı. Bakanlığın inceleme ve değerlendirme kriterleri ile üretim standartlarına göre hazırlanan içerikler EBA üzerinden görsel sanatlar (2 ve 6’ncı sınıflar), fen bilimleri (6’ncı sınıf), matematik (3 ve 6’ncı sınıflar), Türkçe (3 ve 6’ncı sınıflar), sosyal bilgiler (6’ncı sınıf), İngilizce ( 3’üncü Sınıf), bilişim teknolojileri (5 ve 6’ncı sınıflar), müzik ( 3 ve 6’ncı sınıflar) ile teknoloji ve tasarım (7’nci sınıf) derslerine ait “Öğretim Materyali” sekmesi altında yayımlandı.

GÖRME ENGELLİ ÖĞRETMENLER TARAFINDAN İNCELENİYOR
137 kazanım ile uyumlu 2 bin 48 ekrandan oluşan 101 adet öğretim materyalinin derslere göre dağılımı görsel sanatlar 7, fen bilimleri 8, matematik 15, Türkçe 11, sosyal bilgiler 6, İngilizce 1, bilişim teknolojileri 46, müzik 6, teknoloji ve tasarım dersi de 1 adet öğretim materyali şeklinde oldu.

Söz konusu öğretim materyalleri, uluslararası erişilebilirlik standartlarını karşılamaya yönelik görme engelli öğretmenler tarafından da incelenip denetlenirken, seslendirme ve alt yazı desteği ile daha fazla engelli öğrenci ve öğretmenin kullanımı için ilgi çekici, esnek bir öğrenme imkânı sunuyor.

Diğer yandan ilköğretim kademesinde yer alan 1’inci sınıftan 8’inci sınıfa kadar zorunlu derslere yönelik ve öğretim materyali standartlarında içeriklerin üretimine devam ediliyor. Öğretim materyallerine yönelik görüş, öneri ve fikirler [email protected] adresinden YEĞİTEK ile paylaşabiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x